ЭОР урок английского языка на тему «Россия»
Lake Baikal d) the Pacific Ocean
the Arctic Ocean e) the Far East
Технологическая карта. Урок по английскому языку “ about Russia
Урок по английскому языку « about Russia «
Автор: Шахова Наталья Валерьевна
Предмет: Английский язык
Тема: Путешествие по России
Цель: формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по страноведческой тематике.
1. Совершенствование лексических навыков по страноведческой тематике на уровне свободного высказывания в виде монологической и диалогической речи.
2. Тренировка учащихся в умении вести общение на английском языке в предлагаемых ситуациях и ролевых играх.
1. Формирование и развитие коммуникативных умений и навыков (умение пользоваться речью: монологической, диалогической; умение слушать и слышать; умение участвовать в дискуссии);
2. Формирование и развитие учебно-организационных умений и навыков (навыки самостоятельной работы, умение участвовать в коллективной познавательной деятельности, умение обобщать и анализировать).
1. Воспитание чувства любви и уважения к своей стране и родному городу. 2. Развитие патриотических качеств личности школьника.
Форма урока: урок-путешествие;
Оборудование: компьютер; медиапроектор; компьютерная презентация с материалом урока; карта, бумажные цветочки и пчелки, рыбки, раздаточный материал.
Создать благоприятный психологически й настрой на работу
Good morning, children!
Look at the screen, how are you?
Good morning! Good morning!
Good morning to you!
Good morning! Good morning!
We are glad to see you!
Выбирают соответствующий слайд
Личностные: самоопределение. Регулятивные: целеполагание. Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками
Сообщение целей и задач урока.
Обеспечение мотивации учения детьми, принятие ими целей урока.
Look at the pictures and guess what we will talk about.
Today we have an unusual lesson. We are going to travel around Russia
Russia is the greatest country in the world. Do you like Russia? Do you like your hometown?
Can we help him to do it?
But at first before you trip, loot at these cards on your desks. Our trip will have some stations and after each one you should value yourself. It is simple, just to choose the mark.
Are you ready to start?
Ученики узнают картинки и догадываются о теме.
Регулятивные : целеполагание. Коммуникативные: постановка вопросов.
Познавательные: самостоятельное выделение- формулирование познавательной цели; логические – формулирование проблемы.
Актуализация опорных знаний и способов действий.
On the first we should go through the flower field. There are many beautiful flowers and every flower has its friend bee.
Oooo? The wind … But everything is mixed. The Bees lost their flowers. Will you help them?
Please, choose your marks
Ребята делятся на две группы: цветочки и пчелки. На цветочках и пчелках написаны слова и транскрипция. Каждая пчелка должна опуститься на соответствующий цветок
Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстником.
Познавательные: логические- анализ объектов с целью выделения признаков
Обеспечение восприятия, осмысления и первичного запоминания детьми изученной темы
Russia is very large. What we can see there. Look at the screen. ( слайды с картинками ) these pictures will help you.
Children, my friend tried to write an article about our country. But he doesn᾽ t know much about it. Fill in the gaps to help him to know Russia better. Match the words and make up word combinations
Don t forget to put down your marks
(Ученики смотрят и называют картинки
Ученики вставляют словосочетания в предложения
Коммуникативные: постановка вопросов, инициативное сотрудничество.
Смена учебной деятельности на уроке, повторение
Дети поют песню и выполняют движения.
Познавательные: осознанно и произвольно использовать новые ЛЕ в речи. Коммуникативные: понимать и произвольно произносить новые ЛЕ.
Регулятивные: выполнять учебные действия.
Установление правильности и осознанности изучения темы. Выявление пробелов первичного осмысления изученного материала, коррекция выявленных пробелов, обеспечение закрепления в памяти детей знаний и способов действий, которые им необходимы для самостоятельно й работы по новому материалу.
Упражнение на артикли
As you know Russia is the richest country. There are many different places. And it is very easy to lose our way if we don t know the correct name.
There are 2 columns
What is the difference?
Read the first one
Read the second one
Can you say when we should use the article?
Russian people like fishing very much. I have a lot of fish, but only two boxes, 1- for names with the article, 2 – for names without article. Work in pairs.
Give marks to yourself.
My dear friends, our journalist sent me a letter
I don t know what it is
Perhaps, our friend wants to travel across whole Russia
Aaaam, there are some questions
Please, answer the questions. These are the variants
And find where they are situated
You worked well. Choose your marks.
Ученики смотрят на экран и определяют употребление артикля
Ученики берут бумажную рыбку, читают название кладут рыбку в нужное ведерко.
Регулятивные : контроль, оценка, коррекция.
Познавательные: умение структуризировать знания, выбор наиболее эффективных способов решения задач, рефлексия способов и условий действия.
Коммуникативные: управление поведением партнера, контроль, коррекция, оценка действий партнера.
Дать качественную оценку работы класса и отдельных обучаемых
Our trip is over . What do you think ? Did we help our English friends to get some information about Russia. How? What did we do?
You were brilliant . It was very interesting, exciting and enjoyable to work with you. Thank you very much!!
Дети рассказывают все что запомнили.
Регулятивные : оценка- осознание уровня и качества усвоения; контроль
Номер материала: ДБ-503909
Не нашли то что искали?
Вам будут интересны эти курсы:
Оставьте свой комментарий
Подарочные сертификаты
Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако администрация сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.
Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение администрации может не совпадать с точкой зрения авторов.
Источник
Открытый урок по английскому языку
Открытый урок по английскому языку в 9 классе
Тема урока : «Welcome to Russia! » (« Добро пожаловать в Россию!»).
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по страноведческой тематике
1. Совершенствование лексических навыков по страноведческой тематике на уровне свободного высказывания в виде монологической и диалогической речи.
2. Тренировка учащихся в умении вести общение на английском языке в предлагаемых ситуациях и ролевых играх.
1. Формирование и развитие коммуникативных умений и навыков (умение пользоваться речью: монологической, диалогической; умение слушать и слышать; умение участвовать в дискуссии);
2.Формирование и развитие учебно-организационных умений и навыков (взаимоконтроль, навыки самостоятельной работы, умение участвовать в коллективной познавательной деятельности, умение обобщать и анализировать).
3.Развитие музыкального слуха.
1. Воспитание чувства любви и уважения к своей стране и родному городу.
2. Развитие патриотических качеств личности школьника.
Оборудование: компьютер; мультимедийный проектор,
ключи для взаимоконтроля;
карточка с установками на ролевую игру;
плакаты с символикой;
стол, накрытый в соответствии с традициями русского чаепития.
Дежурный кадет выполняет доклад
T: Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you.
P: Good morning, teacher!
Сообщение цели урока, темы.
T: Dear children! I expect our lesson to be very interesting and exciting today because we are going to talk about your dearest and most favourite place on the Earth, about the greatest and most powerful country. Can you guess what country it is?
P: I suppose we are going to talk about Russia.
T: Right you are. Read the name of our lesson, please.
P: The name of our lesson is «Welcome to Russia! »
T: What is the official name of our country?
P: The official name of our country is the Republic of the Russian Federation.
T: What is the capital of the Russian Federation?
P: The capital of Russia is Moscow.
T: What is the population of our country?
P: The population of our country is over 140 million people.
T: Why do we call the Russian Federation a multinational country?
P: We call Russia a multinational country because people of different ethnic groups live there.
T: What nations make up the Russian Federation?
P: Russians, Tatars, Ukrainians, Chuvash’s, Bashkir’s people and other nations make up the Russian Federation.
T: Russia is the largest country in the world, isn’t it?
1)Проверка домашнего задания
T: The time to check your home task. Your home task was to read and translate the text about the Russian geographical names. I’ll give you the tests. Do it as long as the music sounds.
Учащиеся выполняют тестовое задание, пока звучит музыка. (Тест можно предложить учащимся, как в бумажном, так и в электронном виде в программе Excel или MS PowerPoint).
T: Are you ready? Exchange your works, please, and check them on your own. You may use the keys… Now hand in your tests. I shall see them later.
Учащиеся обмениваются работами и осуществляют взаимопроверку по ключам.
P1: The Head of our country is the President.
P2: The Russian President is V.V. Putin
P3: The Head of the Government is the Prime Minister
P4: The Prime Minister of the Russian Federation is D.A. Medvedev
P5: The official name of the Russian Parliament is the Federal Assembly.
P4: The upper House of the Federal Assembly is the Federal Council.
P5: The lower House of the Federal Assembly is the State Duma.
T: So, what political system does the Russian Federation represent according to the Constitution?
P: The Russian Federation is a presidential republic.
Guest: Good morning, boys and girls! My name is Eric Craus.
Ps: Good morning, Eric! We are very glad to meet you. You are welcome!
P: In Russia there is a tradition to meet guests with bread and salt. Help yourself!
G.: Thank you for bread and salt. What a remarkable tradition!
G.: Now let me introduce myself. I come from London, England. I am a student. I am fond of history and languages. Two years ago I began learning Russian and took an interest in your country, in its history, traditions and customs, in its people. Recently I have come to Russia to see it with my own eyes. I am very interested in everything here.
T: I think you are just in time. We are talking about Russia today and you should join our chat.
G.: Thank you. May I ask some questions then?
Гость задает вопрос, показывая на стол с сувенирами (матрешками, предметами, расписанными под гжель, хохлому), самоваром, баранками и т. д.
G.: What are those beautiful things on the table? Are they traditionally Russian?
T: Let’s introduce some of these things to our guest. Read the texts you have on your desks and match them with the pictures. Look round the classroom and find the headlines for each text. Work in pairs.
4) Развитие навыков поискового чтения
a) Usually tourists buy such traditional Russian souvenirs as beautifully painted mugs, plates and spoons from the village of Khokhloma, Palekh boxes and Matryoshka dolls. Matryoshka is a symbol of Russian folk art. The doll first appeared in Russia at the end of the 19th century and since then it has always been the most favourite Russian souvenir. But Russian Matryoshka is not only a toy with surprise or just souvenir. It is a symbol of motherhood, family and unity.
b) The main dishes of the traditional menu are blini (pancakes) with honey, caviar or sour cream, different soups (like shchi and borshch), pirozhki, pelmyeni (boiled pastry with meat filling) served with mustard, butter, vinegar or sour cream. Russian people eat brown bread with nearly every meal.
c) Perhaps the greatest Russian love is tea. It’s drunk without milk and is often served with homemade jam (varienye), baranki (circles of dry pastry) and pirozhki (baked pastry with some filling). Russian-style tea is a special ceremony when people sit around a table with a samovar (tea-urn) placed in the middle, and drink hot strong tea with a slice of lemon either from cups or from glasses in glassholders.
Headlines: Russian Tea Drinking (c), Russian Souvenirs (b), Traditional Menu (a).
T: Let’s present our guest with this souvenir –Russian matryoshka.
G.: Thank you. It is very pleasant.
T: We would like to treat you to Russian tea as soon as our lesson is over.
G.: Thank you for everything. It was very interesting to listen to you.
Учащиеся дарят гостю сувенир, приглашают его на чай по окончании урока.
5) Рефлексия – исполнение песни «Подмосковные вечера» на английском языке.
Слова учащиеся знают с предыдущих уроков.
T: To know a country means to know its people. Russia is famous for its talented and unique poets, writers, artists and musicians. Let’s have some rest and listen to the song “Moscow Suburb Nights” by Soloviov-Sedoy and Mikhail Matusovskiy. It is famous all over the world. Sing it along!
Т : What do you imagine when you think about the title of the song? What is this song about? What are your ideas?
Учащиеся дают предполагаемые ответы :
T: I think we should be proud of our Motherland and our capital. Are you proud of your country? Do you love it?
P1: Yes, I’m proud of Russia and I like it very much.
P2: I love my country and I’m very proud of it, too.
T: But you should also love your native town and the Republic you live in. You should know its history and culture in order to be an intelligent and interesting person. To add some information to your knowledge about Sayanogorsk I suggest you to watch the film about its monuments. Do we have any in our t о wn? So, let`s start. (Учащиеся смотрят видеопрезентацию о памятниках города на русском языке)
После просмотра фильма учитель говорит о том, что работа над фильмом будет продолжена на следующем уроке, когда несколько учащихся приготовят сообщения о памятниках города на английском языке. Дает индивидуальные задания со ссылкой на источники. (брошюра о памятниках Саяногорья)
T: It is fine to be patriotic and love your nation, but it is not good to want to be separate and better than all other nations. We are all in this world together! Take this quiz to see how patriotic you are. It will be your first home task. Next lesson we are going to discuss your results.
Тест-викторина «Насколько вы патриотичны?»
The second task you can choose yourself. Please, write an essay about our local flag or our local emblem.
T: Thank you for being industrious at the lesson. I am satisfied with your work. Each of you gets a good or an excellent mark. Now the lesson is over. You may be free. Good-bye.
Источник
Методическая разработка к уроку «Welcome to Russia» + викторина +презентация
план-конспект урока по английскому языку по теме
Урок расчитан на студентов 1 курса для всех специальностей. Методическая разработка оснащёна технологической картой, описанием хода урока и презентацией и викториной. На уроке студенты знакомятся не только с лексическим материалом по данной тематикой, но и с грамматикой Present Perfect.
Скачать:
Предварительный просмотр:
Министерство образования Республики Башкортостан
Государственное бюджетное образовательное учреждение
среднего профессионального образования
« Уфимский автотранспортный колледж»
ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
ПО ТЕМЕ: «WELCOME TO RUSSIA»
Подготовила и провела:
преподаватель анг.яз Петрова Е.В.
Уфимский автотранспортный колледж
Технологическая карта (план) занятия № 28
Дисциплина АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
Тема занятия. Welcome to Russia.
Добро пожаловать в Россию.
Вид занятий (тип урока) комбинированный
обогащение словарного запаса по теме: «Travelling»;
сравнение употребление глаголов в Present Perfect и Past Simple;
активизация лексических единицы по данной тематике.
познавательного интереса к изучаемой теме;
воспитание у студентов любовь к родной стране;
развитие у студентов интерес к изучению английского языка, как
источника получения интересной информации и новых знаний.
3. РАЗВИВАЮЩАЯ – развитие способности догадываться о значении
лексических единиц по контексту;
развитие умения импровизировать;
развитие памяти и логического мышление;
способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной,
мотивационной сферы личности студентов;
развивать познавательную активность студентов;
развивать внимание, воображение и логику.
4. ФОРМИРУЕМЫЕ КОМПЕТЕНЦИИ: ОК 2, 4, 5.
— Использование в работе полученные ранее знания и умения.
2. Обработка и структурирование информации.
— Нахождение и использование источников информации.
мультимедийных средств информационно-коммуникативных
— Работа с различными прикладными программами.
МЕЖДИСЦИПЛИНАНЫЕ СВЯЗИ Русский язык. География.
ВНУТРИПРИДМЕТНЫЕ Английский язык – Present Perfect и Past Simple
А. Наглядные пособия: таблица «Сводная таблица времён», русско-английский и англо-русский словарь
Б. Раздаточный материал: иллюстрации с видами городов России, карточки с упражнениями по теме «Present Perfect»
В. Технические средства обучения: проектор
Г. Литература основная: Г. В. Рогова Ф.М. Рожкова «Английский язык за два года»
Д. Дополнительная: Т.В. Барановская «Грамматика английского языка
ТРЕБОВАНИЯ К РЕЗУЛЬТАТАМ УСВОЕНИЯ УЧЕБНОГО МАТЕРИАЛА
СТУДЕНТЫ ДОЛЖНЫ ЗНАТЬ: лексический грамматический материал урока, способы образования и случаи употребления глаголов в Present Perfect, основные достопримечательности и интересные места России.
СТУДЕНТЫ ДОЛЖНЫ УМЕТЬ: использовать грамматический и лексический материал урока в речевой деятельности и в чтении, различать случаи употребления глаголов в Present Perfect и Past Simple, делать сообщение о своей стране.
1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ
What is the date today?
What day of the week is it today?
What is the weather like today?
отвечают на вопросы
2. ПОВТОРЕНИЕ ИЗУЧЕННОЙ ТЕМЫ
Check up the homework (проверка домашней работы)
Review some vocabularies connected to the topic “Travelling”(повторить ЛЕ. по теме «Путешествие»)
а) find out the words connected to the topic (выбрать слова по теме «Путешествие» )
в) do lexical test (выполнить тест)
называют слова, связанные с темой «Путешествие»;
выполняют лексический тест
3. ИЗУЧЕНИЕ НОВОЙ ТЕМЫ
Making up the guidebook of Russia. (Students’ projects)
1) The sights of Russian large cities.
2) The Russians’ personality traits.
3) Some beauty of Bashkortostan.
студенты презентуют свои проекты
Encourage to name the interesting places of our country and Bashkortostan (попросить студентов назвать известные места России и Башкортостана)
называют известные места России и Башкортостана.
Practice in reading.
1. Answer the questions before reading. (ответить на вопросы перед чтением)
2. Read the text “Russia” and translate (читать и переводить).
3. Complete the sentences. (закончить предложения).
отвечают на вопросы;
читают и переводят;
Compare Present Perfect и Past Simple (сравнить обе временные формы)
(ОБОЩЕНИЕ И СИСТЕМАТИЗАЦИЯ ИЗУЧЕННОГО МАТЕРИАЛА)
Practice in speaking.
Make up the dialogue “Travel agent and tourist” as a model. (составить диалог по образцу)
Practice in grammar.
Do grammar exercise.
5. ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ
Make up the conversation «The foreigners in Russia» using Present Perfect (составить диалог: «Иностранцы в России», используя настоящее совершённое время)
Подведение итогов занятия
Your marks are… Good-bye!
I. Организационный момент.
II. Подготовка к основному этапу: целеполагание, мотивация.
1. Работа с лексикой.
3. Составление туристического буклета о России и Башкортостана. Проекты обучающихся.
4. В туристическом агентстве.
IV. Подведение итогов. Рефлексия.
I. Организационный момент.
Teacher (T): Good morning, my dear students! I’m very happy to see you.
I expect our lesson to be very interesting and exciting today because we are going to talk about our dearest and most favorite place on the Earth, about the greatest and most powerful country. Can you guess what country it is? (Слайд 1)
I am sure you have read a lot of books and got useful information about our country. Imagine you are asked to describe our Russia. Which words could you use? Which words would you associate with Russia?
II. Подготовка к основному этапу: целеполагание, мотивация.
T: Тоday some guests are present at our lesson. It’s very good for us because you are going to present а guidebook for foreign tourists “Welcome to Russia”. There will be three pages. They will help foreigners to know and understand Russia – its geographical peculiarities, the influence of geography on Russian people and their lifestyles, the Russians’ personality traits and some interesting facts about our republic. I ask you to be active and concentrate. Well, let’s begin our lesson.
1. Reviewing the new vocabularies
T: “First we review some vocabularies connected to the topic “Travelling”
a) find out the words connected to the topic (слайд 2);
b) do lexical test (слайды 3);
Every year a lot of people visit Russia. Our country is fantastic! What do you think why people want to travel to Russia?
There are many different reasons for travelling to Russia. Try to name some of them.
And now, look at this table and learn another different reasons for travelling to Russia.
2. Making up the guidebook of Russia. (Students’ projects)
S: Let’s dream a little. Imagine yourself in a plane flying over Russia. You will see wonderful sights: blue rivers, and lakes and seas, green plains and forests and high mountains. Our country is huge in size. You will enjoy every minute of your flight.
S: Let’s speak about sights of Russia. It will be the first page of our guidebook.
S: The students’ projects
“The Russians’ personality traits”.
“Some beauty of Bashkortostan”
T: Thank you very much for your projects. They give us some information about some large cities and its sights of Russia and.
S: The second page of our guidebook “Welcome to Russia” is about the personality traits of Russians. There is a belief that some national characteristics of people are the result of the influence of geography and history of our country.
T: Your projects are interesting. The description of Russians is fantastic. What can we say about Russians? Are they different from the other nations? We are all lucky to be Russians.
The third page of our guidebook is about Bashkortostan, our native region.
Bashkortostan is a charming place. What can we say about our republic to the foreigners?
S: The students’ projects
“Beauty of Bashkortostan”
T: Thank you very much for your information about our country and its people.
I think our guidebook “Welcome to Russia” will be very useful for foreigners.
3. Practice in reading.
Before reading the text:
Answer some questions:
1. What are the largest cities in Russia?
2. What is a national animal in Russia?
3. What is the full name of Russia?
Russia (the full name the Russian Federation) is the largest country in the world. It`s total area is over 17 million square kilometers, with population of 200 million people. Russia is a multinational country.
The country is washed by 12 seas of 3 oceans: the Pacific, the Arctic and the Atlantic.
There are over two million rivers in Russia. Europe’s biggest river, the Volga, flows into the Caspian Sea. The main Siberian rivers — the Ob, the Yenisei and the Lena — flow from the south to the north. The Amur in the Far East flows into Pacific Ocean.
Russia is rich in beautiful lakes. The world’s deepest lake (1600 meters) is Lake Baikal. It is much smaller than the Baltic Sea, but there is much more water in it than in the Baltic Sea. The water in the lake is so clear that if you look down you can count the stones on the bottom.
On the vast territory of the country there are various types of climate, from arctic in the north to subtropical in the south. Most part of Russia has a continental climate with cold winters and hot summers.
the total area – вся территория
a variety of scenery and vegetation – разнообразие пейзажа и растительности
to consist of two chambers –состоять из двух палат
oil, coal, iron, copper – нефть, уголь, железо. медь
After reading the text:
Complete the sentences:
1. The total area of Russia is ………
2. The country is washed by ……….
3. Russia is very rich in …
4.Most part of Russia has ………………climate with cold winters and hot summers.
5.The deepest lake in the world is ……
6.The symbols of Russia are……..
4. Practice in speaking. (слайд 5)
The best way to discover Russia is to visit Russia.
Imagine your foreign friend comes to your city and wants to go sightseeing. Give him a piece of advice where to go, what to see and what to do in Russia. Make dialogues.
It’ s useful to get information in travel agencies.
You should divide into groups of 2 and get one card for each group
The students that the groups which get “Travel Agent” cards should play a role as the travel agents which have to offer their Holiday Package to the tourists as interesting as possible. The “Travel Agent” should consider the tourists preference and budget.
The groups which get situation cards should play role as the tourists and have to act according to the situation given on the cards.
The tourists should consult all the travel agents before they choose the best travel agent, which can offer them the most interesting package. Remind the students that the tourists are not allowed to take things for granted, since they want to have a splendid vacation. They have to consult everything in details. (Приложение1)
Travel agent (TA): Good afternoon! What can I do for you?
V: I’m going to Russia in July. And I’d like to make the most of my holidays. What would you advise me to visit?
TA: Oh, there are a lot of special tours. They’ll take you to all the important historic places. I wonder if you could tell me what you are interested in?
T: Now you’ll listen to the conversation of two friends.
5. Practice in grammar. (слайды 5-6)
Look at the screen! This is a topic for discussion. You should fill in the blanks using Past Simple or Present Perfect.
1. ___ you ever ______to Moscow? (to be)
2. He knows German very well, he _________(to live) in Germany for a long time.
3. The tourist _________________ (to arrive) at the airport three hours ago.
4. The train ____ just (to depart) from the station.
5. They ______(to book) two single tickets today.
III. Summing up. Reflection.
I appreciate your work very much today. Your marks are …
Thanks for the lesson. I hope you’ve enjoyed it. Good-bye.
Источник